Αρχική Κινηματογράφος BAFTA Awards 2018: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες

BAFTA Awards 2018: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Η τελετή θα πραγματοποιηθεί στις 18 Φεβρουαρίου

Μετά τη λαμπερή τελετή των Χρυσών Σφαιρών το βράδυ της Κυριακής η περίοδος των βραβείων θα συνεχιστεί με τα βραβεία της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στις 18 Φεβρουαρίου. 

Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν σε ζωντανή μετάδοση το πρωί της Τρίτης από το θέατρο Princess Anne του Λονδίνου από τις ηθοποιούς Natalie Dormer και Letitia Wright ενώ η παρουσιάστρια της βραδιάς θα είναι η ηθοποιός Joanna Lumley

Joanna Lumley

Η επιτυχία του Guillermo del Toro για την ταινία «The Shape of Water» στις Χρυσές Σφαίρες συνεχίζεται αφού συγκέντρωσε συνολικά 12 υποψηφιότητες ενώ οι ταινίες «Darkest Hour» και «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri» ακολουθούν με 9 υποψηφιότητες η κάθε μία. 

Η λίστα με τις υποψηφιότητες για τα BAFTA Awards 2018 είναι:

Καλύτερη ταινία

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη βρετανική ταινία

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country 
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο ντεμπούτο από Βρετανό δημιουργό

The Ghoul – Gareth Tunley (σεναριογράφος/παραγωγός/σκηνοθέτης), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (παραγωγοί)

I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (σεναριογράφος/παραγωγός), Emily Morgan (παραγωγός)
Jawbone – Johnny Harris (σεναριογράφος/παραγωγός), Thomas Napper (σκηνοθέτης)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (σκηνοθέτης)
Lady Macbeth – Alice Birch (σεναριογράφος), William Oldroyd (σκηνοθέτης), Fodhla Cronin O’Reilly (παραγωγός)

Καλύτερη ξενόγλωσση ταινία

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Καλύτερο ντοκιμαντέρ

City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Καλύτερο animation 

Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Καλύτερος σκηνοθέτης

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο

Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Α′ γυναικείος ρόλος

Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Α′ ανδρικός ρόλος

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Β′ γυναικείος ρόλος

Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Β′ ανδρικός ρόλος

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη μουσική

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερη φωτογραφία

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερο μοντάζ

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Καλύτερη καλλιτεχνική διεύθυνση

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Καλύτερα κοστούμια

Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Καλύτερο μακιγιάζ 

Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Καλύτερος ήχος 

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Καλύτερα οπτικά εφέ 

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Καλύτερο βρετανικό animation μικρού μήκους

Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Βραβείο «Rising Star»

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

ΠΗΓΗ:missbloom.gr